Haber

?Türkiye Noterler Birliği: “İşlemlere Hukuki Güvence Sağlamak Görevlisi Noterlerin ‘Tasdik Kuruluşu’ Niteliğine İndirilerek Hakkında Yapılan Açıklamalar…

Türkiye Noterler Birliği’nden yapılan açıklamada, “Yalnızca ‘tasdik makamı’na indirgenen noterler hakkında yapılan açıklamalar, noterlerin görevlerini yerine getirirken önlerine gelen her işlemi onaylamama görevi ile örtüşmez. faaliyetlerin yanı sıra kamu düzenini ve mevzuata uygunluğu denetleyerek işlemlere hukuki güvence sağlamaktır.

Türkiye Noterler Birliği bu akşam internet sitesinde yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği her zaman siyasetin dışında kalan bir kurumdur ve bundan sonra da faaliyetlerini bu yönde sürdürecektir.”

Türkiye Noterler Birliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye Noterler Birliği olarak ‘Noterler ve Noterlik Kurumu’ hakkında çeşitli yayın organlarında yayınlanan ve mesleğin prestijini zedeleyecek nitelikteki açıklama ve haberlere ilişkin açıklama yapma gereği doğmuştur. Devletin resmi mühür verdiği avukat kimliğine sahip noterler ve noterler hakkında olumsuz algı oluşturulabilir.

“TEK ‘ONAY YETKİSİ’ İNDİRİM YOLUYLA KAMUOYUNA AÇILDI…”

Öncelikle 5 Mayıs 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun birinci fıkrasına göre ‘Noterlik bir kamu hizmetidir’; Noterler, hukuki güvenliğin sağlanması ve ihtilafların önlenmesi amacıyla işlemleri belgelendirir ve kanunun verdiği diğer görevleri yerine getirirler. Öte yandan, sadece ‘tasdik makamı’na indirgenen noterler hakkında yapılan açıklamalar, noterlerin faaliyetlerini yürütürken önlerine gelen her işlemi onaylamakla kalmayıp, ayrıca kamu sistemine ve mevzuata uygunluğu kontrol edilerek süreçlere jenerik bir garanti vermektir.

“TÜRKİYE NOTERLER DERNEĞİ HEP SİYASİ OLMAYAN BİR KURUM OLUP BU KONUDA FAALİYETLER YÜRÜTECEKTİR”

Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği her zaman siyasetin dışında kalan bir kurumdur ve bundan sonra da bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürecektir. Basına yansıyan, noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarını zedeleyen haberlerden kurumsal olarak duyduğumuz memnuniyetsizliği saygıyla duyururuz.”

BU AÇIKLAMA NEDEN YAPILDI?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün Millet İttifakı’na yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl içinde ülkemizde demokrasinin yeniden inşası adına çok değerli bulduğumuz çok değerli imzalara imza attık. imzamız, söylediğimiz her söz milletimize. Ama ne kumar masası, ne de noter masasında olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu