Teknoloji

Pil üreticilerini zorlayacak yeni kararlar: Kurallar yeniden yazılıyor

Avrupa Birliği teknolojinin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. Daha erken AB, tüm cihazlarda USB-C kullanımını zorunlu kılıyor artık gözlerini pil dünyasına dikmiş durumda. AB milletvekilleri, pilleri daha sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan yeni bir dizi yasa üzerinde anlaştılar.

Düzenlemeler, aletin çıkarılmasından endüstriyel üretime ve imhaya kadar pil ömrünün tamamını kapsar.Yeni kurallar, elektronik cihazlarda kullanılan taşınabilir piller, endüstriyel piller, elektronik cihazlarda ve otomotiv uygulamalarında kullanılan SLI pillerin yanı sıra iki tekerlekli araçlarda ve elektrikli araçlarda kullanılan piller dahil olmak üzere AB’de satılan tüm pil türleri için geçerli olacak.

Yeni kabul edilen kuralların yeşil ihtiyaçları, güç geçişini ilerletme ve sektördeki rekabet gücünü artırma hedeflerinin bir parçası olarak Avrupa Birliği için etkileyici bir kilometre taşı oluşturmaktadır. Bununla birlikte, özellikle tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrilerinde üreticiler için bir takım zorluklar da beraberinde getiriyor.

Yeni kurallara göre, AB pazarında pil satan tüm şirketlerin, hammaddelerin tedariki, işlenmesi ve ticareti ile ilgili toplumsal ve çevresel riskleri ele alan bir “tedarik anlaşması” olması gerekiyor. durum tespiti politikası “Uygulamak zorunda. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak zorundadırlar. Bunlar sırasıyla %16 kobalt, %85 kurşun, %6 lityum ve %6 nikel için geçerlidir. Avrupa Birliği ayrıca geri dönüştürülmüş malzemelerin güvenliğini sağlamak için iddialı toplama amaçları belirlemiştir. Elektronik cihazlarda hedef 2023’e kadar %45 ve 2030’a kadar %73 olarak belirlenirken, elektrikli araçlarda hedef %100’dür.

Bu gelişmeler, tedarik zincirlerini dikkatlice gözden geçirmeleri, operasyonlarını yeniden değerlendirmeleri ve geri dönüştürücülerle stratejik ortaklık kurarak yeni ihtiyaçlara hazırlanmaları gerekeceğinden, küresel otomotiv üreticileri ve akü üreticileri için özellikle zorlayıcı olabilir.

Ayrıca elektronik cihazlardaki taşınabilir piller, tüketicilerin kolaylıkla çıkarıp takabilecekleri şekilde tasarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu