Haber

Kılıçdaroğlu: Zamlar ekonomik soykırımdır!

ANKARA (İGFA) –CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Kümelenmesi toplantısında yaptığı konuşmada, Lozan Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde başta Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere Türkiye’nin tüm kahramanlarına, devletin tüm yöneticilerine ve bugün dünyada olmayan herkese şükran borçlu olduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü’nün iktidarı muhalefete devrettiğinde Merkez Bankası kasasında 122 ton altın olduğunu bildirdi. dedi.

Kılıçdaroğlu, 24 Temmuz’un basında sansürün kaldırılmasının 115. yıl dönümü olduğunu ancak bugün cezaevlerinde gazetecilerin olduğunu belirterek, gazeteci Merdan Yanardağ’ın da tutuklu olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin haziran ayında bütçe açığı verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, hükümetin tabloyu değiştirmek için yeni vergi artışları ve zamlar getirdiğini kaydetti.

Saygın bir yatırım kuruluşunun yaptığı hesaplamaya göre zamlardan ve ek vergilerden gelecek miktarın 265 milyar lira olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ancak Mayıs’tan Haziran’a kadar devletin borcu 900 milyar lira arttı. Artık devletin yönetilmediğini hepimiz biliyoruz. Mısır’ın sağır padişahı da biliyor bu gerçeği. Bize borç para vermek isteyenler de biliyor. Parasını sokağa mı atacak, parasının batmasını mı isteyecek” diyor. “Sana borç para vereceğim.”

Kılıçdaroğlu, ekonomik tedbirler kapsamında saray harcamaları için israf genelgesi olmadığını belirterek; Sarayda her şeyin mükemmel olduğunu iddia etti.

Türkiye’deki tüm sorunların temelinde adaletsizliğin yattığını anlatan Kılıçdaroğlu, “yargı yozlaşmıştır” diyerek adaletin mahkemeler tarafından dağıtıldığını savundu. Kılıçdaroğlu, “Vicdanı, ahlakı, fazileti ve şerefi olan herkese soruyorum, 21. yüzyıl Türkiye’sinde böylesine büyük bir olayı nasıl görmezden geliriz? Yargıdaki yolsuzlukları bu kadar somut gösteren başka örnek var mı? Bunlar bedava mı yapılıyor? Rüşvet yargıya gittiyse, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Türkiye’deki bütün hukuksuzlukların, adaletsizliklerin kaynağı haline geldiyse, Roma sarayında hiçbir şey düzelmez. Erdoğan Türkiye’yi yakıyor.” söz konusu.

yesilli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu