Haber

Honduras Devlet Başkanı Çin’e Resmi Ziyarette Bulunacak

PEKİN, 7 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Honduras Devlet Başkanı Iris Xiomara Castro Sarmiento’nun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak 9-14 Haziran tarihleri ​​arasında Çin’e resmi bir ziyarette bulunacağını söyledi. ilan edildi.

Bir diğer dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, basın toplantısında ziyaretle ilgili bir soruyu yanıtlayarak, Çin’in Honduras ile çalışmayı dört gözle beklediğini ve ülkesinin ziyaretinin karşılıklı güveni derinleştirmek, iş birliğini artırmak, dostluğu güçlendirmek ve istikrarlı ve sürdürülebilir olanı teşvik etmek olduğunu söyledi. Çin-Honduras ilişkilerinin büyümesi. tanıtmak için bir fırsat olarak değerlendireceğini söyledi.

Bu ziyaretin Honduras Devlet Başkanı’nın Çin’e ilk resmi ziyareti olacağını kaydeden Wang, iki ülke liderlerinin Çin-Honduras ilişkilerinin gelecekteki gelişimini ortaklaşa planlamak ve yönlendirmek için tarihi bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Wang, Çin ile Honduras’ın 26 Mart 2023’te resmi diplomatik ilişkilere başladığını ve bunun ikili ilişkiler tarihinde yeni bir sayfa açtığını belirtti.

Wang, iki aydan uzun bir süre önce diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana hem Çin’in hem de Honduras’ın aciliyet duygusuyla uyumlu olarak diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik taahhütlerini aktif olarak yerine getirdiklerini ve karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı yarar ve ortak kalkınmayı ifade ettiklerini kaydetti. . İlkeleri ve hedefleri ile ikili çıkarların hızla başlatılmasını teşvik ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu