Haber

Gizli Arama Kurtarma Kahramanları: Hayat Kurtaran Köpekler

Kahramanmaraş’ta çöken bir binanın enkazında mahsur kalanları aramak için eğitmeninin rehberliğinde arama kurtarma köpeği, 7 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

ANKARA, 10 Şubat (Xinhua) — Pazartesi günü meydana gelen ve toplamda 18.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği iki büyük depremin vurduğu 10 ilde kurtarma çalışmaları yoğunlaştı.

Arama kurtarma köpekleri, arama kurtarma ekipleri tarafından depremin olduğu bölgelerde çöken binaların enkazı altında depremzedeleri bulmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Tıbbi olarak eğitilmiş bu hayvanların, insan kokusunu algılayabildikleri ve beyin sarsıntısı kurtarma görevlerinde daha fazla hayat kurtarabildikleri için enkaz altında mahsur kalan bireylerin yerini belirlemede çok etkili oldukları biliniyor.

Hatay’da deprem kurtarma çalışmalarına başlamadan önce arama kurtarma köpeğine sahip çıkan Çin Arama Kurtarma Timi üyesi, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Shadati/Xinhua)

Arama kurtarma köpeğiyle Adıyaman’da kurtarma çalışmalarına katılan grup üyesi, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Adıyaman’da çöken binaların enkazında arama kurtarma köpekleriyle kurtarma operasyonu yürüten gruplar, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Kahramanmaraş’ta arama kurtarma görevi sırasında Türk eğitmenle birlikte duran Alman çoban, 8 Şubat 2023.(Xinhua)

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu