Haber

Gana’da sel nedeniyle 19 binden fazla çocuk okula gidemedi

Gana’da şiddetli yağış nedeniyle Akosombo Barajı’nın taşması sonucu oluşan su baskınlarının etkili olduğu bölgede 19 binden fazla çocuğun okula gidemediği bildirildi.

Uluslararası Çocuk Hakları (CRI) örgütünün Gana Direktörü Bright Kweku Appiah, yaptığı açıklamada, Akosombo Barajı’nın da bulunduğu Volta eyaletinin yerleşim yerlerinde yaşanan su baskınları nedeniyle 19 bin 743 çocuğun okula gidemediğini belirtti.

Bölgelerde 71 anaokulu ve ortaokulun sular altında kaldığını kaydeden Appiah, “Ayrıca 9 binden fazla çocuk üniformasını, çantasını, kitabını, ayakkabısını ve ders kitabı gibi diğer eğitim malzemelerini selden kurtaramadı.” Bu kelimeyi kullandı.

Appiah, çocukların okula dönmesinin 3 aydan fazla sürebileceğini belirterek, gelecekte çocuk koruma acil durumunun ortaya çıkmasını önlemek için hükümete çocukların ihtiyaçlarına öncelik vermesi çağrısında bulundu.

Volta Nehri İdaresi’nden 14 Ekim’de yapılan açıklamada, Gana’da yaklaşık bir ay boyunca devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle Akosombo Barajı’nın taşmasının bölgede su baskınlarına neden olduğu belirtildi.

Sel nedeniyle 26 binden fazla kişinin yerinden edildiği açıklandı.

Akosombo Barajı’nın taşması, Aşağı Volta Havzası’ndaki neredeyse tüm toplulukları etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu