Haber

Dünya Kupası finalinin hakeminden sözler! Fransızlar yine çıldıracak

Arjantin’in Fransa’yı yenip Dünya Kupası’nı kazandığı final maçında hakem Szymon Marciniak Fransız taraftarların tepkisini çekti. Eleştirilere yanıt veren Marciniak, kural hatası yaptığı yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı.

“OYUNUN RUHU KURALLARIN ÖTESİNDEDİR”

Arjantin’in Messi ile attığı 3. gol sırasında yedek kulübesinden çok sayıda Arjantinli futbolcunun girmesi nedeniyle Fransız basınının final maçının tekrar oynanması talebine yanıt veren hakem Marciniak, “Önemli olan maçın ruhudur. ” söz konusu.

Marciniak, bahisle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Fransızların attığı golde de benzer bir durum vardı. Mbappe skoru 3-3’e getirdi ve 7 Fransız yedek oyuncu sahaya girdi. Bu tür şeyler, bu tür oyunları çok kovalayamazsınız. Kurallar Oyun ceza kanunları gibi değil.”En değerli şey oyunun ruhunu savunmak. Maç köşe direği olmadan oynanamaz. Diyelim ki köşe direkleri bir sebepten kırıldı ve rezerv kalmadı. Ne yapacağım, köşe direği yok diye Dünya Kupası finalini mi erteleyeceğim? Oyunun ruhu kuralların ötesinde.”

Polonyalı hakemin açıklamalarından çıkan sonuç şöyle:

“MBAPPE’YE MORAL VERMEYE ÇALIŞTIM”

“Bana maçtan sonra oyuncuların ne dediği önemli, medyanın değil. Fransızlar maçtan sonra yanıma geldiler, teşekkür ettiler, birkaç kelime de konuştular. Hugo Lloris ve Olivier Giroud ile birkaç dakikalık sohbetlerimiz oldu. Kylian Mbappe maçtan sonra gelip bana sarıldı.Çok üzüldü ve hayal kırıklığına uğradı.İçerdeydi ama yanıma geldi ‘teşekkürler’ dedi.Bende ona sarıldım.Molal vermeye çalıştım.’Bu kupayı 4 kazandınız. yıllar önce tekrar kazanabilirsin, sen harika bir futbolcusun.’ Söyledim.

“BAZI KİŞİ DÜNYA KUPASI FİNALİNİ YÖNETEBİLİR”

Pierluigi Collina, “Oyunun kurallarını ezberleyen bir hakem olsaydı, dünyada 300 milyon mükemmel hakem olurdu” dedi. Bakın dünyada 150 sayfalık kural kitabını ezbere bilen yüzlerce hakem var ama Dünya Kupası finalini yönetebilecek çok az hakem var…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu