Ekonomi

Balıkçılar Marmara’da hamsi avcılığını durdurmanın mutluluğunu yaşıyor

Yalova Merkez Su İşleri Kooperatif Başkanı Hasan Karataş, Marmara Denizi’nde hamsi avcılığının durdurulmasının doğru bir karar olduğunu ve desteklediklerini söyledi.

Marmara Denizi ekosistemini korumak ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlamak amacıyla Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında hamsi avcılığı 15 Nisan 2023 tarihine kadar durdurulmuştur. Marmara’da hamsi av yasağına ilişkin yorum Karataş, “Hamsi yasağını genel olarak olumlu buluyoruz. Geç kalınmış bir karar diyebilirim. Aslında 1-1.5 ay önce de olabilirdi. Çünkü hamsi genelde boydan tasarruf eder ama zayıf, gelişmemiş bir hayvandır. “Bir katliam yaşandı. Çoğu atıldı veya yenildi. Bu balıklar halka gönderilmedi. Bu iyi bir karar. Bu kararı destekliyoruz. Biz küçük ölçekli balıkçılar olarak bunu doğru bir karar olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Marmara Denizi’nde avlanmayan hamsileri yunusların tüketeceğini öne süren Karataş, “Bu bir gerçek. Küçük ölçekli balıkçılar olarak devletimizden ricamız yunus sorununa bir çözüm bulunmasıdır. Damlatıcı konulsun, Tarım Bakanlığımız bu konuda çalışma yapsın.”

Bu yıl hamsinin en çok Marmara Denizi’nde yetiştirildiğini anlatan Karataş, avlanma yasağı nedeniyle fiyatlarda artış olacağını belirterek, “Karadeniz’de çok fazla hamsi yok. Bizim balıkçılar hamsiyi 15, 20, 30 liradan alıyorlardı. Ondan sonra hamsi kilosu 80-100 lira oldu” dedi. – YALOVA

haberarakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu